Hatay’da rezerv alan toplantısı: Halk söz değil yasal güvence istiyor

HATAY – Hatay’da rezerv alanı genişlemesi ve ‘bilinmezliği’ hâlâ sürüyor. Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’ndeki Ahmet Atakan Parkı’nda rezerv alanı hem protesto etmek hem de son durumu konuşmak için toplantı yapıldı.

Toplantıya mahalleliler, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, eski Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, Toplumsal Özgürlük Partisi Hatay Sözcüsü Hasan Özgün katıldı.

Eylemde, “Yuvama dokunma”, “Rezerv alan ilan etmek mülksüzleştirmek demektir” yazılı dövizler taşındı.

Depremin en başından beri Hatay halkının yanında olduğunu söyleyen eski Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, Dikmece’den Mileyha’ya, mülkiyet hakkına dek her konuda halkın yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

‘HASARLI OLMAYAN BİNALAR YIKILMAYACAK DEDİLER, BURADA 2 TANE SAĞLAM BİNA YIKILDI’

Rezerv alan yasası çıkmadan bu yasanın mülkiyet hakkı gaspına neden olacağını söylediklerini hatırlatan Açıkalın, şöyle devam etti:

“Büyük devletiz diyorlar, devletimiz evini, sevdiklerini kaybetmiş depremzedelere rezerv olmadan evini yapıp neden vermiyor? O kısmı da geçtik. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı 28 Mart’ta geldiğinde hasarsız evlerin yıkılmayacağını söylemişti. 27 Mart’ta rezerv alanına giren iki tane sağlam bina yıkıldı, neden söz uçar yazı kalır. Hukuki dayanak yok. Yasaya göre rezerv alanı içine giren tüm mülkler, sağlam da olsa devlete ait. Biz de buradan tekrar sesleniyoruz; rezerv alanı da olsa sağlam bina yıkılmayacak, orta hasarlı binalara güçlendirme izni verilecek, herkes kendi mülkünün olduğu yerden evini alabilecek diye yasal güvence verilse kimseni rezerv alana itirazı olmaz.”

‘YAPI DENETİM FİRMALARI RÜŞVET İSTİYOR’ İDDİASI YARGIYA TAŞINACAK

Toplantıya katılan Hataylıların bir başka dikkat çektiği konu ise yapı denetim firmaları. Orta hasar ya da az hasarlı binaların tadilatı için yapı denetim firmaları ile anlaşma yapmak gerekiyor. Halk, yapı denetim firmalarının faturada düşük miktar gösterdiğini, el altından fahiş ücretler talep ettiğini dile getirdi.

Cihat Açıkalın, baroya bu konuda çok şikâyet geldiğini, baronun önümüzdeki hafta yapı denetim firmalarının kanunsuz ücret taleplerini mahkemeye taşıyacağını kaydetti.

GÜZELMANSUR: REZERV ALAN SINIRLARI HÂLÂ BELLİ DEĞİL

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur rezerv alan mağduriyetini her hafta Meclis’te dile getirdiklerini, defalarca soru önergesi verdiklerini belirtti.

Hâlâ hangi sokağın, hangi mahallenin net bir şekilde rezerv alan olduğunu bilmediklerinin altını çizen Güzelmansur, “Bakanla yaptığımız görüşmede rezerv alanın zorla olmayacağını, isteyenlere yapacaklarını söyledi. Biz bakana güveniyoruz ama bunun resmi bir güvence ile kayıt altına alınmasını istiyoruz. Yapı denetim firmalarının kanunsuz ücret alımını bu hafta ben de Meclis’e taşıyacağım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x